Řbitov zviřátek

6. července 2009 v 17:26 | Kaori |  Knihy
Eh... Pamatujete, jak jsem před... hodně dlouhou dobou slíbila několik recenzí? Tak tady máte první z nich xD


Řbitov zviřátek, Stephen King
Originální název: Pet Semetary
Rok vydání: 2oo8
Nakladatelství: Pavel Dobrovský - BETA
Žánr: Horor, psycho

Nedávno se na pražském Výstavišti konal Svět knihy. Snad nemusím vysvětlovat, co je v tomto festivalu zahrnuto. Abych pravdu řekla, bylo tam tolik knih, že jsem ve snaze najít mezi nimi tu nejlepší v podstatě přehlížela úplně všechny. Nakonec jsem si ale odnesla jednu jedinou knihu - Řbitov zviřátek. A proč zrovna tuhle? Těm, kteří mě znají, už to určitě došlo. To moje úchylka na hledání chyb za to může, a chyba hned na obálce knihy? Vážně mě to zaujalo a můj zájem vzrostl o to víc, když jsem zjistila, že autorem je Stephen King. A krom toho, Řbitov zviřátek je roztomile morbidní název, že?
Kromě názvu mě zaujal i titul na zadní straně obálky, který říkal, že se jedná o nejděsivější Kingův horor. Takže jsem si z království knih odkráčela s jedinou kořistí.
Hned zezačátku knihy mě zaujal sarkastický styl psaní s drobnými nehodami tolik typickými pro horory (štípnutí včely, upadnutí na kámen,…). I začátek je otřepaný - rodinka se přistěhuje ho nové baráku, potkají hodného souseda, pomalu se zabydlují v ohromném domě - ale i tak jsem byla zvědavá, co z toho vyleze.
A když se hodný soused zmínil o jakémsi Řbitovu zviřátek, už jsem se nemohla dočkat akce.
Bohužel to je pořád King, a jak je známo, Kingovi knihy jsou založeny na psychologii postav a ne na ději. To mne trochu mrzí, protože kdyby dal do té knihy více akce, mohlo to být strhující, protože když se konečně začne něco dít, uteče to strašně rychle a pak dalších dvacet stránek čtete, jaké z té situace má daná osoba pocity, což je mnohdy unavující.
Ale je pravda, že to, co ztratila kniha na ději, dohnala tou psychologií. Teď si určitě říkáte, že si protiřečím, a asi máte trochu pravdu, ale některé slovní obraty byly tak geniální, že jsem si dané pasáže přečetla i několikrát. Hodně se mi líbí, že ta atmosféra na vás dýchne a vy se vcítíte do hlavní postavy a její uvažování je na čas i vaše vlastní uvažování. Vždy, když tam o něčem přemýšlel (Hlavní postava je doktor jménem Louis, proto ty slovní obraty) díval se na situaci ze dvou stran a mnohdy protrpěl i vnitřní boj. Také se mi hodně líbilo, že spousta věcí se vracela. Myslím tím, že když malá dcerka Ellie na začátku knihy řekla: "Hej hou, tak jdou!", tak se to potom vracelo u různých scén, a vůbec tam na sebe slovní hříčky neustále navazovaly a ještě dostávaly větší rozměry, vyřknutím v různých situacích.
A nejoblíbenější postava je pro mě Ellie, které je v knize sedm let. A právě ta její psychologie je tak dokonale propracovaná, že jsem často jen nevěřícně kroutila hlavou, jak to ten King mohl sepsat. Dám jednoduchý příklad: Stačila pouhá představa, že dívence zemře kocour a ona chytila šílený hysterický záchvat. Když ale zemřela jedna žena, kterou ona měla velmi ráda, pobrala to s ledovým klidem, kterým se snažila ukázat, jak je už dospělá.

Celou knihu bych ohodnotila na 70%. Psychologie je prostě výborná, ale ten děj je… zanedbaný.

Děj: Jak již bylo řečeno: Máma, táta, dcera, malý synáček a milovaný kocour se nastěhují do nového baráku. Jsou na čerstvém vzduchu a všichni si zvykají, samozřejmě jim v tom pomáhají milosrdní sousedi. V lese za barákem mají Řbitov zviřátek, kam děti pohřbívají své zesnulé mazlíčky a celé by to mohlo být naprosto idylické, kdyby rodinného kocoura nepřejelo auto. Pan Luis Creed má štěstí, že jeho rodina zrovna není doma, a také má štěstí, že má tam hodného souseda, který ho dovede na jakési Mikmacké pohřebiště. Kocoura tam pohřbí a Luis už přemýšlí, jak své malé dcerce vysvětlí, co se stalo s jejím kocourem. Jaké to ale překvapení, když se další den kocour vrátí. A živý. Bohužel se ale chová divně... otupěle a loví, což dříve nedělal, a vůbec se chová strašně podivně.
A pak, jednoho dne, se to stane. Malého synka přejede auto. Odolá Luis vábení zázračného pohřebiště? Je možnost, že se potom bude chovat taky... divně? Čtěte a uvidíte! xP //to zní jako upoutávka na další díl nějaký telenovely xD//

Ale ten konec se mi hodně líbil ^.^ Jako myslím té knížky xD

 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Komentáře

1 *Siky* *Siky* | Web | 9. července 2009 v 16:45 | Reagovat

jop, tak tahle má čestné místečko v mé domací knihovně... xD
dokonalá byla, jako ostatně všechny od Kinga. King je prostě BŮH. xDD

2 Akiyuu-chan Akiyuu-chan | Web | 10. července 2009 v 16:55 | Reagovat

No moje nejoblíbenější je Carrie. Je to jeh 'první' román, ale stále je hororový. Málem sem se u něj posrala :D Ale tahle knížka je taky dobrá :) Mám doma snad všechny výtisky, ale Carrie je pro mě na první příčce. :)

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama